e-Ticaret

E-Ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda şirketlerin yüksek mevlalar kazanmasını sağlamış ve son derece popüler hale gelmiş e-ticaret, artık kafasına koymuş herkesin yapmak istediği bir alışveriş yöntemi haline gelmiştir. Fakat aslında e-ticaret her ben yaparım diyenin yapabileceği bir konu değildir, özen gösterilmesi gereken ve kurallarıyla yapılması gereken bir sistemdir.

E-ticaret hakkında bilinmesi gereken onlarca durum bulunmaktadır. Özellikle şirketlerin bu işi en iyi şekilde yapması gerekir, çünkü en iyisini yapamadığı takdirde tercih edilmeyecektir. Bu da şirketin alım satımlarını sadece internet ortamında değil, mağazalarda da düşürecektir. Yani e-ticaret biraz risklidir. Çünkü bir ürün internet ortamında beğenilmemiş ise, mağazada da tercih edilmeyecek, beğenilmeyen ürün arttıkça da markanın adı kirlenecektir.

Peki nedir e-ticaret hakkında bilinmesi gerekenler?

1.  Güvenlik Önlemleri

Hem alıcının hem de satıcının güvenliğinin sağlanıp, ürünlerin sorunsuz iletilmesi ve karşılığının sorunsuz alınması için satıcının belirli güvenlik önlemleri alması gerekir. Örneğin güvenlik için belirli bir altyapı kurdurmalıdır. Çünkü bir alıcının en çok sorun yaşadığı nokta, internet platformları üzerinden yapılan alışverişin güvenliğidir.

Bir satış platformunda alıcı sorunsuz ve defosuz bir şekilde ürününü alır, ödemesini güvenli bir şekilde gerçekleştirir ve değiştirme aşamasında da sorun yaşamazsa, diğer alıcılara siteyi tavsiye edecek, site markalaşma yolunda büyük adımlar atmış olacaktır. Satıcı ve alıcı arasında kurulacak güven bağı, sitenin geleceği için çok önemlidir.

2.  Ödeme Alternatifleri

Çoğu websitesinin yalnızca kredi kartıyla ödeme kabul etmesi alıcıyı yine ikileme götürmektedir. Çünkü şöyle bir durum vardır: Örneğin alıcı bir ayakkabı sipariş etti ve ilk kez o siteyi kullanıyor, gelecek olanın gerçekten ayakkabı olup olmayacağını görmek ya da bir defosu olup olmadığını anlamak için, kapıda ödeme yapmak isteyebilir. Ve istediği gibi bir ürün gelmemişse, ürünü iade etmesi parasını ödemediği için daha kolay olacaktır.

Çoğu kendini bilmezin, ürün satacağım diye bambaşka şeyler gönderdiği günümüzde, kredi kartıyla çekilmiş para geri gelmeyeceği için, ödeme alternatiflerinin oluşması sitenin kariyeri için yine önemlidir.

Kapıda ödeme yaparken daha çok masraf yapan şirketler, kapıda ödeme olduğu takdirde daha çok ödeyeceksiniz tarzı bir slogan ile, kredi kartına teşvik ederken, ettiği zararı da bu şekilde kapatabilir.

3.   Esnek Yapı

Bir şirketin açtığı e-ticaret mağazasının başarılı olması için en önemli ihtiyaç, o sitenin geniş bir esnek yapıya sahip olup olmadığıdır. Örneğin bir kadın bakım sitesi, en güncel ürünlerin ne olduğunu bilip onu da satışa sunmalıdır. Uygun fiyatlı olması siteye müşteri kazandıracaktır. Bunun dışında örneğin kıyafet satan bir satıcının, modayı yakından takip edip, ona uygun satışlar yapması gerekmektedir.

4.   Pazarlama Stratejisi

Genellikle büyük şirketlerin e-ticaret danışmanı tutmasıyla hallettikleri bu yöntem, e-ticaret danışmanlarına güvenmeyenler için büyük sorun oluşturmaktadır. Bir e-ticaret satıcısı pazarlama tekniklerinin hepsini bilmelidir. Örneğin facebook, twitter, özellikle instagram aracılığıyla kendini tanıtmalı ve siteye koyduğu ürünlerin detaylı fotoğraflarını paylaşıp, ürünün gerçek ve güzel olan yönlerini anlatmalıdır. Bir şirket en iyi hizmeti bu şekilde verecek ve en iyi kazancı bu şekilde sağlayacaktır.

5.   Destek Hattı

Bir e-ticaret sitesi, mutlaka bir destek hattı oluşturulmalıdır; çünkü alıcının ürününü takip etmesi, değişim talebinde bulunması veya iade oluşturması bakımından destek hattının varlığı çok önemlidir. Birinci ağızdan destek almak her alıcının hakkıdır ve bir mağazanın tercih edilmesinde en önemli etkendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu