e-Ticaret

E-Ticaret Danışmanı

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

Eticaret, tüm dünyada internet kullanımının artması sonucunda geleneksel yolla yapılan ticaretin eticaret danışmanlığı ile web ya da mobil ortamlarda yapılmasını açıklayan bir kavramdır. Elektronik ticaret anlamına gelen eticarette, online bir şekilde ürün ve hizmetlerin reklamı, satışı, dağıtımı ve ödemesi yapılır. Bu açıdan eticaret kısaca her türlü ticaretin online versiyonudur denilebilir. Peki eticaret hangi şekillerde gerçekleşebilir? Eticaret, işletme ile işletme, işletme ile tüketici, tüketici ile tüketici arasında gerçekleşebilir.

Eticaret Danışmanı Nedir?

Eticaret, büyük, orta ya da küçük ölçekli her türlü işletmeye yönelik olabilir. Bu noktada ise devreye eticaret danışmanı devreye girecektir. Çünkü eticaret danışmanı, elektronik ticaret ya da kısa adıyla eticaret konusunda gerekli olan bilgiye, deneyime ve uzmanlığa sahip kişidir. Halihazırda eticaret, geleneksel yolla yapılan ticaretin yerine geçtiği için eticaret danışmanı da internet dünyasındaki dinamiklere hâkim olmakla sorumludur. Eticaret danışmanı, eticaret için geliştirilen web sayfalarına hizmet sunan, fikirler geliştiren ve bunları uygulayan uzman kişilerdir.

Eticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

Eticaret danışmanının, günümüzde milyonlarca hatta milyarlarca insanın internet kullandığı düşünüldüğünde birçok göreve sahip olduğu ortaya çıkıyor. Peki eticaret danışmanı ne iş yapar? Eticaret danışmanı, en başta gün geçtikte değişmeye devam eden kitlelerin nabzını tutmakla görevlidir. Günümüz dünyasında internet üzerinden alışverişin / ticaretin hızla arttığı göz önünde bulundurulduğunda tek bir kullanıcı profilinden söz etmek mümkün değildir. Bu açıdan, her kullanıcı ya da alıcı aynı veya tek bir ürünle aynı şekilde ilgilenmemektedir. Eticaret danışmanının görevi ise öncelikli olarak ticareti yapılan ürün ya da hizmetin hedef kitlesini belirlemek olacaktır. Hedef kitlenin belirlenmesini izleyen aşama ise, hedef kitlenin eticaret yapmasına yönelik dikkatini çekmek olacaktır. Bu noktada, eğer yepyeni bir oluşumun içine giriliyorsa öncelikli olarak eticaret danışmanı ile birlikte ürün ve hizmetlerin müşteriye sunulacağı online bir ticaret / alışveriş sitesinin kurulmalıdır.

Eticaret Danışmanlığının Sağladığı Yararlar Neler?

Eticaret danışmanlığı, her şeyden önce firmanın teknolojik gereksinimlerini karşılar. Başka bir deyişle eticaret danışmanlığı, ürün ve hizmetlerin satılacağı yeni bir platformun kapısını aralar. Bu ise işletmenin internet aracılığıyla müşterilerine zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırarak bilgi ve hizmet sunmasını sağlar. Eticaret danışmanlığı, buna ek olarak ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alanı sunar. İletişim masraflarını en aza indirger ve reklam harcamalarının azalmasını sağlar. İşletmeye yeni müşteriler kazandırır. Ürün stoğu konusunda işletmeye daha programlı hareket edebilmenin önünü açar. Eticaret danışmanlığı, günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya platformlarıyla ile uyumlu hareket edilmesini de kolaylaştırır. Eticaret danışmanı ayrıca marka bilinirliğini üst seviyelere taşımak ve bunu korumak adına DP (Dijital Pazarlama) stratejilerini belirler. Şirketin reklam kampanyasını düzenler ve gelişmeleri takip ederek gerektiğinde yeni stratejiler geliştirir. Eticaret danışmanlığının bunun dışında birçok önemli katkısı daha bulunmaktadır. Örneğin, eticaret danışmanı online bir şekilde müşterilerin taleplerini karşılamak amacıyla yazılım sistemi tasarlanmasında görev alır. Ürün ve hizmetlerin satışı, sıralaması ve müşteriden gelen talep veya yorumlarla ilgili raporlama yapar ve bunu işletmeyle paylaşır. Mevcut çalışma zamanı dışında gelecekteki müşteri memnuniyetini geliştirme konusunda çalışmalar yürütür. Eticaret hizmeti, müşteri açısından bakıldığında ise müşteriye evden dışarı çıkmadan kolay ve hızlı yolla alışveriş yapma fırsatını sunar. Müşterinin ihtiyacına göre, çok sayıda ürün ve hizmet çeşidini bir arada görmesini ve bunları seçebilmesini sağlar. Kısacası eticaret danışmanlığı kurumsal kimlik anlamında işletmenin rakiplerinden bir hatta birkaç adım önde olmasını sağlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu