Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama, günümüz içerisinde dijital ve geleneksel olmak üzere iki önemli dala ayrılmıştır. Dijital pazarlamayı açıklarken, “Dijital pazarlama nedir?” ve “Dijital pazarlama ne değildir?” sorusu üzerinde durmamız gerekmektedir.

Dijital pazarlamanın tanımını yapmak için uzun akademik terimler kullanmaya gerek yoktur. Dijital pazarlamayı kısaca dijital kanalları kullanan ve son derece verimli olan bir pazarlama şekli olarak tanımlayabiliriz. Burada kanal dediğimiz kısım ise internet, mobil platformlar ve sosyal medyadır.

Günümüzde, dijital pazarlama kavramı yeni bir trendin ötesinde. Pazarlamanın genel noktaları hala uygulanıyor ve yerinde duruyor. Ancak bir de geleneksel pazarı unutmamak gerekiyor. İşte dijital pazarlama artık hayatımızda o kadar çok yer almaya başladı ki, geleneksel pazarı da geride bırakmaya başladı. Bu sebeple de yeni bir trendin ötesinde.

Yapılan araştırmalara göre tüketiciler güncel olarak mobil pazarlama ve e-ticaret sitelerini aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Sosyal medyada ise durum, marka sahipleri tarafından, kendi ürünlerinin satışını gerçekleştirmek için kullanılan bir hale geldi. Dijital pazarlama sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Teknoloji dünyasıyla her geçen gün daha da uyumlu bir hale geliyor.

Birçok kişi dijital pazarlamayı kullanarak, birden fazla kanallarda kendilerini göstererek markaların tanıtımını ve satışını gerçekleştiriyor. Bu şekilde satış potansiyelleri ve ulaştıkları kitle her geçen gün artıyor. Dijital pazarlamanın en önemli kanalı internettir. Kişiler, kampanyalarını ve reklamlarını müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırmak için web sitelerini ve mailleri tercih ediyor.

Dijital Pazarlamayı Tanımlamayan Şeyler

Yukarıda dijital pazarlamayı açıkladık. Ancak dijital pazarlamanın ne olmadığını belirtmek bu konuyu daha anlaşılır kılacaktır. Dijital pazarlama kanalları, geleneksel pazarlamanın kullandığı teknikleri kullanmaz. Basın, televizyon, radyo ya da broşürler.. Bu araçların etkili ve başarılı olduğu doğru ancak, günümüzde değil.

Çağımız iletişim ve dijitallik çağıdır. Bu sebeple de bu tür kanallar ve teknikler günümüzde önemini önemli ölçüde kaybetmiştir, kaybetmeye de devam etmektedir.

Dijital pazarlama daima iki taraflı iletişime önem vermektedir. Geleneksel pazarlama da tek taraflı iletişim kullanılmaktadır. Tek yönlü iletişim daima sağlıksızdır. Geri dönüşü olmayacağı için, dijital pazarlama bu iletişim türünü tercih etmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu