Dijital Pazarlama

Criteo Nedir?

Criteo Nedir?

Sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Dünya üzerinde de yaklaşık 11.000 web sitesinde ve platform üzerinde reklamlara yardımcı olan Criteo, reklam verenlere ve pazarlama stratejisi ile ilgilenenlere değişik bir yaklaşım sunmaktadır.

2005 yılında Paris’te kurulan Criteo, kullanıcıların web sayfasındaki gezinti verilerini toplamaya yardımcı olmaktadır. Uygulamanın ortalama 1700’den fazla müşterisi bulunuyor. Sadece e-ticaret alanında değil, aynı zamanda seyahat, ilan gibi sektörlerde Criteo kullanılmaktadır.

Criteo’da önemli olan şey, reklamı doğru zamanda doğru kişiye sunmaktır. Bunu yapmak için ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

-Davranış verilerini doğru kullanmak.

-Müşterilerin karlılık hedeflerine ulaşabilmek için, yönetebilecekleri bir platform sunmak.

-Reklamı doğru kişiye doğru zamanda sunmanın dışında, reklamı doğru yerlere yerleştirmek de son derece önemlidir.

-Doğru kullanıcılara, doğru zamanda ulaştıktan kullanıcıların geri gelmelerini sağlamak.

Online pazarlama kanallarından biri olarak bilinen Criteo, müşterilerin web sayfasına geldikten sonra işlemin tamamlanmasıyla ilgilenmektedir. Kişi alışveriş yapacağı sırada çeşitli sebeplerden ötürü sayfadan çıkabilir. Aynı kullanıcıya daha sonra ürünü hatırlatmak için ürün gösterilmektedir.

Dönüşüm odaklı olan bütün web siteleri ile e-ticaret sayfaları Criteo reklamlarını kullanabilirler. Günümüzde bu reklamlar özellikle Skype, popüler web sayfaları ve Facebook üzerinde oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Son derece avantajlı olan Criteo reklamları özellikle yenilenen optimizasyon ve pazarlama seçenekleri dışında, dinamik görselleri, ödeme sistemleri ve reklam takip panelleri gibi seçenekleriyle öne çıkmaktadır.

Criteo Nasıl Çalışır?

Criteo nedir? sorusundan sonra Criteo nasıl çalışır? Sorusuna açıklık getirmemiz gerekiyor. Performans görüntülenmeye yardımcı olan bu teknoloji, kullanıcıların daha önce görüntüledikleri ya da satın aldıkları çeşitli ürünleri göstererek, kişileştirilmiş öneriler sunmaktadır. Performans görüntüleme teknolojisi, temelde 4 önemli unsura dayanmaktadır:

1-Criteo OneTag: Kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesine yardımcı olur.

2-Criteo Conversion Optimized Engine: Kullanıcıların satın aldığı veya sitenizde incelemiş olduğu ürünleri, öneri gibi onlara sunar.

3-Ürün Katalogu (Diğer adıyla Data Feedin): Görüntülenen ürünlerin bütün özelliklerini içerir.

4-Criteo Banner: Kişiselleştirilen bütün ürünlerin önerilerini görüntüler.

Eğer bir kampanya başlatmak istiyorsanız, bunun için ihtiyacınız olan tek şey “Data Feediniz” ve sayfanıza “ Criteo OneTag” bölümünün eklenmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu