Dijital Pazarlama

4 Adımda Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama genel olarak 4 aşamadan oluşmaktadır.

1-Elde Et: Tüketiciyi web sayfasına çekebilmek için oluşturulan çalışmalar.

2-Kazan: Tüketiciler sayfanıza geldikten sonra hedeflerine ulaşmak için yapacakları aktivitelerdir.

3-Ölç ve Optimize Et: Neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu karşılaştırarak analiz etmek.

4-Sahip Çık ve Büyüt: Var olan müşterilerin kalıcı olmasını sağlamak.

İşletmeler genellikle dijital pazarlama konusunda gerekli bilgi ve birikimlere sahip olamadıkları için bu alanda markalarını ön plana çıkarmaya ne yazık ki cesaret edemiyorlar. Görünürlük çalışmalarının karmaşık olduğunu düşünerek, endişelenirler. Genel olarak dijital pazarlama stratejisi 2 ana grupta toplanmaktadır.

1-Çekme Stratejisi

Bu stratejideki en temel amaç kullanıcılara uygun girişimler yaparak, pazarın görülmesini sağlamaktır. Ürünler ve hizmetler kullanıcılara sunulmaktadır. Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta, reklamların rakiplerin reklamlarına göre daha ilgi çekici olmasıdır. En iyi dijital pazarlama taktikleri arasında sem(search engine marketing) ve arama motoru optimizasyonu bulunmaktadır.

2-İtme Stratejisi

Buradaki en temel amaç ise, kullanıcıların hiçbir şekilde izni olmadan mesajların kendilerine iletilmesi durumudur. Mesajlar, reklamlar ve mailler bu noktada kullanılır. Aradaki en temel fark, alıcının izni olmamasıdır. Bu sebeple de mailler genellikle Spam (İstenmeyen) kutusuna düşmektedir. Bu yöntemde maliyet daha yüksektir ancak hedef daha düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu